Sugestii

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
Scrie răspuns
cioaca
Membru

Joi Apr 04, 2019 10:43 am

andrewyw scrie:
> O alta sugestie ar fi sa adaugati optiunea de a vedea in timp real toate autobuzele, tramvaiele si troleibuzele pe harta . .
banuiesc ca ceva la modul asta: https://tracker.geops.ch/?z=9&s=1&x=106 ... =transport
(apropie imaginea deasupra unei localitati cu ”cerculeț”)
SilverGreen93
Membru

Joi Apr 04, 2019 12:00 pm

Posibilitatea de a selecta ca filtre de căutare pentru traseu și tipul de vehicol ar fi foarte utilă. De exemplu poate vreau să găsesc un traseu folosind numai tramvaie, sau numai autobuze și troleibuze. Sînt cazuri în care aplicația actuală îmi recomandă să iau un tramvai și apoi să schimb cu un autobuz pe care aș vrea să îl evit din cauza traficului. Autobuzul putînd face și 15 minute între stații la orele de vîrf, timp în care pe jos aș ajunge mai rapid.
De asemenea și numărul de schimburi poate fi important. Să zicem că vreau să găsesc doar trasee în care nu vreau să schimb mai mult de 1 dată mijlocul de transport.
moderatorBRP
Moderator

Vin Apr 05, 2019 12:24 pm

cioaca scrie:
Joi Apr 04, 2019 10:43 am
andrewyw scrie:
> O alta sugestie ar fi sa adaugati optiunea de a vedea in timp real toate autobuzele, tramvaiele si troleibuzele pe harta . .
banuiesc ca ceva la modul asta: https://tracker.geops.ch/?z=9&s=1&x=106 ... =transport
(apropie imaginea deasupra unei localitati cu ”cerculeț”)
Salut! Avand in vedere ca aplicatia este inca in faza de testare, astfel de propuneri sunt foarte importante pentru noi. Iti multumim pentru feedback!
moderatorBRP
Moderator

Vin Apr 05, 2019 12:32 pm

SilverGreen93 scrie:
Joi Apr 04, 2019 12:00 pm
Posibilitatea de a selecta ca filtre de căutare pentru traseu și tipul de vehicol ar fi foarte utilă. De exemplu poate vreau să găsesc un traseu folosind numai tramvaie, sau numai autobuze și troleibuze. Sînt cazuri în care aplicația actuală îmi recomandă să iau un tramvai și apoi să schimb cu un autobuz pe care aș vrea să îl evit din cauza traficului. Autobuzul putînd face și 15 minute între stații la orele de vîrf, timp în care pe jos aș ajunge mai rapid.
De asemenea și numărul de schimburi poate fi important. Să zicem că vreau să găsesc doar trasee în care nu vreau să schimb mai mult de 1 dată mijlocul de transport.
Salut! Iti multumim pentru noua propunere pe care ne-ai transmis-o! Aceasta va fi analizata si va fi eventual concretizata intr-un update pentru aplicatie.
moderatorBRP
Moderator

Vin Apr 05, 2019 12:34 pm

Dorovid scrie:
Joi Apr 04, 2019 6:39 am
Ar fi util și un istoric al ultimelor stații căutate.
Salut! Iti multumim pentru feedback! Propunerea ta a fost transmisa echipei tehnice.
GreenLantern
Membru

Lun Apr 08, 2019 7:03 pm

1. optiunea de a vedea harta cu toate statiile stb din zona in care sunt (momentan, acestea apar doar pt linia selectata si pt liniile comun, dar, de ex., nu arata si statia de tramvai de vis-a-vis) si sa nu mai stai sa selectezi autobuze/tramvaie/troleibuze
2. este o eroare cand vine vorba de prima statie a fiecarei linii. Spre ex.: aplicatia arata ca autobuzul 104 ajunge in 3 minute (si apare si semnul * care sugereaza ca ora e in conformitatea cu planificarea), DAR daca soferul nu pleaca la timp, sau daca nu exista niciun autobuz la capat (deci, in 3 minute nu vine niciun autobuz) aplicatia considera ca acesta a venit si ca totul e ok, si va arata ca urmatorul autobuz vine peste x minute (exact cum era planificat sa vina urmatorul autobuz 104). Nu mi se pare in regula, ar trebui ca semnalul GPS sa fie primit si, in conditiile in care nu exista autobuze la capat de linie (lucru pe care aplicatia ar trebui sa fie capabila sa-l „stie”), sa estimeze timpul corect, tinand cont si de cat timp mai dureaza pana autobuzul ajunge la capat si pleaca in urmatoarea cursa. Pe scurt, ar trebui folosit un algoritm ceva mai flexibil si care sa se adapteze conditiilor de trafic (repet, am observat aceste probleme doar la prima statie a liniilor stb, in restul traseului estimarea este 100% corectă - 1 minut afișează, într-un minut sosește autobuzul)
3. ar fi o idee bună ca la deschiderea aplicatiei, aceasta să nu mai treca prin tot globul pamantesc pana la locatia mea
4. FOARTE IMPORTANT: sa afiseze urmatoarele 2-3 autobuze/tramvaie/troleibuze care vor ajunge in statie
anny
Membru

Lun Apr 08, 2019 7:09 pm

#1 adăugați la stație posibilitatea de a vedea când vine al doilea vehicul: slide left pe numărul vehiculului
#2 rutele să aibă opțional și punct intermediar prin care să treacă traseul: trecând prin ...
#3 culori diferite pentru traseu dus/întors (pentru că este necesară o nouă validare a cardului de transport)
#4 când s-a selectat o stație, cerculețul respectivei stații să fie umplut cu o culoare, iar stația să aibă culoarea jumătății de circuit din care face parte (LE: începând cu versiunea 1.0.4 se afișează stația finală pe direcția de mers, așa că e super ok)
#5 poate vă gândiți și la ceva legat de cost rută cu sugestii de abonamente/portofel și cumpărare instant sau SMS

Stația: Perla
301 1 min [slide left/next bus] 11 min [slide right/back] 1 min
131 1 min [slide left/next bus] 9 min [slide right/back] 1 min
etc.

De la: Perla
Până la: Institutul Meteorologic
Trecând prin: Nicolae Caramfil
Rezultat: 301

Autobuz 301
albastru: Piața Romană linie ASE linie Perla linie etc. linie Jolie Ville [linie punctată] [Jolie Ville] - ce e între paranteze are culoarea celeilalte jumătăți de circuit
verde: [Jolie Ville] [linie punctată] Jolie Ville linie etc. linie Sos Stefan cel Mare linie ASE linie [Piața Romană]
Ultima oară modificat Dum Iun 30, 2019 12:10 pm de către anny, modificat 1 dată în total.
mylenovo
Membru

Mar Apr 09, 2019 7:48 am

În legătură cu localizarea pe harta. Nu se poate lua în considerare (atunci când se poate) și feedbackul de localizare al călătorilor din respectivul mijloc de transport pentru o acuratețe mai mare a locației in timp real? Momentan întârzierea este la cam 40 secunde. ( Datele GPS pot fi preluate de către aplicație nu doar de la mijlocul de transport ci și de la user, pe baza condiției că viteza de deplasare sa fie identică intre el și mijlocul de transport STB + locație identica).
Ar trebui sa existe posibilitatea de a raporta blocajele rutiere fie lăsat la latitudinea userului fie automat de către aplicație prin câteva condiții referitoare la viteza mijlocului de transport. Exact daca este staționar timp de mai multe minute intre stații, sau daca vitezele mai multor vehicule din transport sugerează faptul că se circulă bara la bara. (Gen sistemul Waze). In acest caz, in căutări sa se sugereze automat o rută ocolitoare , evitandu se aglomerarea suplimentara a rutei.
O alta idee ar fi funcționarea pe baza de user in aplicație. Astfel, se poate crea un istoric prin memorarea rutelor , orelor și timpilor de acces. Acest aspect ar particulariza experienta și ar creste gradul de interactivitate. Aplicația va intui rutele preferate și ar putea propune sugestii, ar ști (pe baza locației) ce urmează să se întâmple . Astfel și voi puteți obține date și statistici importante pentru optimizarea traficului.
Ar mai fi problema stațiilor aflate aproape de capăt de linie . Atunci căutarea in timp real nu contează. Soluția ar fi doar activarea GPS pentru mașina care urmeaza sa plece in cursă pentru a fi arătată în aplicație deși încă nu a plecat însă specificat aproximativ când va pleca.
Sper că v am dat câteva idei bune de optimizare. Daca dvs considerați că ideile sunt productive as mai avea câte a idei se optimizare. Oricum inițiativa este wow cu această aplicație și chiar este foarte utila.
sidewinder
Membru

Joi Apr 11, 2019 9:59 am

In primul rand felicitari pentru aplicatie si pentru faptul ca arata destul de bine timpul de sosire chiar si in conditii de trafic.
In al doilea rand mi s-ar parea utile si urmatoarele optiuni:
1. pe harta sa apara si statiile din zona in care ma aflu pentru a putea vedea mai usor cand vine un vehicul. Folosesc aplicatia pentru a vedea cand urmeaza sa vina un vehicul si pentru asta trebuie sa intru pe informatiile de linii si de acolo sa selectez statia in care ma aflu. Cam complicat din punctul meu de vedere.
2. Sa apara la informatiile dintr-o statie si cand vine al doilea vehicul. Este util atunci cand cel care tocmai a venit este aglomerat si pentru cateva minute de asteptare am putea sa mai distribuim calatorii si atunci cand sunt la o distanta mai mare de statie, sa zicem 10 minute de mers pe jos, si as vrea sa stiu daca prind macar urmatorul vehicul. Este util daca vrei sa iti optimizezi momentul cand sa pleci de acasa pentru a nu sta in statie foarte mult.
3. Si eu consider ca ar fi utile notificarile pentru anumite trasee pe care eventual le putem defini la favorite.

Poate ar fi util sa faceti si o lista cu cele mai frecvent sugerate optiuni si sa fie blocata pentru utilizatori si daca sunt macar luate in calcul pentru implementare.

Spor in continuare.
alexandra.jurcoane
Membru

Joi Apr 11, 2019 12:24 pm

Am un feedback foarte specific, pentru traseul liniei R455. Mai exact, pe harta, statia Gheorghe Dascalu apare gresit, ceea ce face ca aplicatia sa estimeze gresit ora la care trebuie sa pleci spre statie. E de verificat daca mai apar astfel de erori si pentru alte trasee.

As sugera sa permiteti din setarile forumului atasamentele de imagini, pentru ca in cazul meu, ar fi fost mult mai usor sa explic daca atasam screen-shot-ul cu harta din aplicatie.

La modul general, m-as fi asteptat ca aplicatia sa ofere informatii live (poate prin GPS tracking?). Momentan, in cazul liniei R455 cel putin, se afiseaza timpii din PDF care nu se respecta niciodata.

Multumesc si felicitari pentru initiativa! Cred ca multi dintre noi speram sa se imbunatateasca si sa fie un real ajutor pentru bucuresteni.
Scrie răspuns