Sugestii

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
Scrie răspuns
moderatorBRP
Moderator

Lun Mai 06, 2019 3:06 pm

cristi scrie:
Joi Apr 18, 2019 2:07 pm
Salutare,

Vin si eu cu cateva sugestii care ar imbunatati substantial aplicatia. Mentionez ca le-am trimis si pe mail catre infoSTB@stbsa.ro, office@tpbi.ro, office@stbsa.ro, info@stbsa.ro.

1. Afisarea direcției de mers a liniei atunci când se accesează o staţie de pe hartă

Această propunere vizează afişarea, lângă simbolul liniei, a direcţiei de mers a mijlocului de transport în comun. În prezent, din cauza faptului că majoritarea staţiilor de pe ambele sensuri de mers se afla faţă în faţă, există o probabilitate crescută că utilizatorul să acceseze din eroare staţia de pe sensul opus.
Pun in continuare si o imagine cum ar putea arata implementarea:
info1.PNG

2. Afişarea mai multor sosiri într-o staţie pentru aceeaşi linie
Dupa cum au scris si alti membri pe acest forum, o actualizare foarte utila si foarte ceruta este sa putem vedea minim doua sosiri intr-o statie pentru vehiculele de pe aceeasi linie.
Exemplu mai jos:
info2.png
Mentiune: daca vehiculul va sosi peste mai mult de o ora, ar trebui sa se afiseze ora sosirii (ex. in imagine pentru linia 136). Daca timpul de sosire este pana in 60 de minute, ar trebui afisate minutele.
Modul de afisare este o varianta propusa, insa ar fi mai utila solutia cu swipe left/right.

3. Afişarea simbolului “Vehicul adaptat pentru persoane cu dizabilităţi” pentru vehiculele cu podea coborâtă.
Acest aspect ar fi util mai ales in cazul tramvaielor, unde ponderea celor cu podea ridicata este majoritar.
Ca mod de afisare, ar trebui afisat langa timpul de sosire pentru ca simbolul trebuie asociat cu vehiculul.

4. Mutarea secţiunii de notificări în panoul principal.

Situatie propusa:
infonotifnew.png

Sper sa tineti cont de aceste propuneri. :)
Salut! Iti multumim pentru propunerile pe care ni le-ai transmis, cu privire la imbunatatirea aplicatiei Info STB. Echipa tehnica va analiza propunerile tale, iar in masura in care acestea vor putea fi concretizate, optiunile respective se vor regasi intr-un nou update pentru aplicatie.
Avand in vedere ca aplicatia este inca in faza de testare, feedback-ul tau este foarte important pentru noi.
andrewyw
Membru

Mar Mai 07, 2019 2:32 pm

jeanvaljean scrie:
Mie Mai 01, 2019 10:26 pm
- in cazul in care un autobuz trece mai devreme prin statie decat are graficul, iar urmatorul tur nu a plecat inca de la capat de linie (situatia statiilor apropiate de capat, sau a traseelor cu interval mare de circualtie, gen 124), aplicatia afiseaza eronat un timp estimat foarte mic pentru urmatorul vehicul (de ordinul minutelor), pentru ca apoi, dupa ce se depaste ora din grafic, fara a trece nici un vehicul timpul sa creasca exponential ; caz concret: statia Piata Natiunile Unite, un autobuz din linia 124 a trecut ajuns cu 3 minute mai devreme de cat aparea in grafic, astfel ca dupa ce autobuzul a trecut de statie, urmatoarele 3 minute se arata eronat un timp estimat de 3-2-1 minut, pentru ca apoi, fara sa mai treaca nici un vehicul, sa arate brusc un timp estimat de aproximativ 2 ore.
De asemenea, ar fi mai fi utile
- o solutie de a selecta mai simplu o statie, actuala solutie fiind destul de complicata.
Confirm cele spuse la prima liniuta!

+
a doua mai jos
moderatorBRP scrie:
Salut! Iti multumim pentru propunerile pe care ni le-ai transmis, cu privire la imbunatatirea aplicatiei Info STB. Echipa tehnica va analiza propunerile tale, iar in masura in care acestea vor putea fi concretizate, optiunile respective se vor regasi intr-un nou update pentru aplicatie.
Avand in vedere ca aplicatia este inca in faza de testare, feedback-ul tau este foarte important pentru noi.
Vorbesc in numele mai multor persoane cunoscute (care nu prea se pricep cu tehnologia si carora le-am prezentat aplicatia)- accesarea unei statii este foarte greoaie, va rog sa prioritizati sectiunea de statii adaugate la favorite. Multumesc mult si felicitari pentru aplicatia, este de laudat initiativa.
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 08, 2019 10:31 am

rares scrie:
Mie Apr 17, 2019 8:25 am
Ar fi o idee dacă am putea să vedem pe aplicație câte autobuze sunt pe o linie selectată la acel moment, sau în general. În plus, dacă nu ar fi prea greu de menținut, o listă cu autobuzele/tramvaiele/troleele active (cu seria lor de parc, normal), linia pe care sunt și eventual locația lor ar fi interesant.
Salut! Iti multumim pentru feedback! Propunerea ta va fi analizata de echipa tehnica.
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 08, 2019 10:38 am

cristi scrie:
Mie Apr 24, 2019 9:57 am
Salut,

O propunere foarte utila ar fi integrarea cu Google Maps, in sensul afisarii datelor in timp real, fata de programul static care este acum.
Acum, ca s-a creat infrastructura necesara si toate vehiculele transmit date in real catre servere, ar fi pacat sa nu se faca si aceasta implementare.
Google poate prelua datele realtime de pe serverele STB-ului prin standardul GTFS Realtime, protocol pe care banuiesc ca il utlizeaza si aplicatia Info STB.
Totodata, datorita faptului ca exista deja progamul static al STB pe Google Maps, implementarea de informatii realtime sta doar la un formular distanta, formular disponibil aici.
Live Transit Updates

What is Live Transit Updates for Google Maps?
Live Transit Updates is a service providing real-time transit updates to users of Google Maps and Google Maps for mobile. These updates include live departure and arrival times to transit stations, as well as service alerts.

What does Live Transit Updates mean for you as a transit partner?
Providing transit updates in real-time to users greatly enhances their experience of your transit services. Providing up-to-date information about current arrival and departure times allows users to plan their trips even more smoothly. And, in case of an unfortunate delay, a rider would be relieved to know that they can stay home a little bit longer.

How does it work?
At this time, Live Transit Updates provide 2 types of real-time updates to users: live departure times and service alerts. These updates should be provided in feeds by transit partners. We created the GTFS-realtime feed format that complements the widely used GTFS format for static transit schedules. Your feed needs to be available on a location where we can fetch it periodically. The updates in the feed will be immediately processed as Live Transit Updates information.

I want to participate. Where do I start?
In order for Google to provide live updates on your fleet, we need to have your static schedule information available through Google Maps first. If you don’t provide your static schedule information yet, please follow the instructions to participate.

If your static transit information is available in Google Maps, please fill out the contact form. We will get back to you on how to create the appropriate feeds with real-time updates.
https://maps.google.com/help/maps/mapco ... dates.html
Daca s-ar face si treaba asta, am putea intra in randul capitalelor europene care, atunci cand si-au lansat propria aplicatie a operatorului de transport public, au implementat datele realtime si in Google Maps. (Budapesta, Varsovia).
Salut! Avand in vedere ca aplicatia este inca in faza de testare, astfel de propuneri sunt foarte importante pentru noi. Iti multumim pentru feedback!
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 08, 2019 10:46 am

andrewyw scrie:
Mie Apr 24, 2019 8:18 pm
Implementarea in Google Maps ar fi de interes maxim pentru STB - aplicatia e preinstalata pe orice device, folosita de toata lumea.

Ce ar fi necesar in acest moment pt aplicatia STB ar fi sa existe :
1) posibilitatea de a folosi aplicatia fara GPS / locatie
2) posibilitatea de a accesa o statie preferata cu un singur click, nu toti avem rabdare sa cautam pe traseu mereu aceasi statie, respectiv sistemul de a adauga o statie la favorite
andrewyw scrie:
Mar Mai 07, 2019 2:32 pm
jeanvaljean scrie:
- in cazul in care un autobuz trece mai devreme prin statie decat are graficul, iar urmatorul tur nu a plecat inca de la capat de linie (situatia statiilor apropiate de capat, sau a traseelor cu interval mare de circualtie, gen 124), aplicatia afiseaza eronat un timp estimat foarte mic pentru urmatorul vehicul (de ordinul minutelor), pentru ca apoi, dupa ce se depaste ora din grafic, fara a trece nici un vehicul timpul sa creasca exponential ; caz concret: statia Piata Natiunile Unite, un autobuz din linia 124 a trecut ajuns cu 3 minute mai devreme de cat aparea in grafic, astfel ca dupa ce autobuzul a trecut de statie, urmatoarele 3 minute se arata eronat un timp estimat de 3-2-1 minut, pentru ca apoi, fara sa mai treaca nici un vehicul, sa arate brusc un timp estimat de aproximativ 2 ore.
- o solutie de a selecta mai simplu o statie, actuala solutie fiind destul de complicata.
Confirm cele spuse la prima liniuta!

+
a doua mai jos
moderatorBRP scrie:
Vorbesc in numele mai multor persoane cunoscute (care nu prea se pricep cu tehnologia si carora le-am prezentat aplicatia)- accesarea unei statii este foarte greoaie, va rog sa prioritizati sectiunea de statii adaugate la favorite. Multumesc mult si felicitari pentru aplicatia, este de laudat initiativa.

Salut! Echipa tehnica va analiza observatia privind afisarea eronata a timpului de sosire in statie, precum si posibilitatea de a utiliza aplicatia fara a activa locatia. De asemenea, avem in vedere crearea unei sectiuni cu statii favorite, in perioada urmatoare. Iti multumim pentru feedback!
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 08, 2019 11:01 am

jeanvaljean scrie:
Aplicatia reprezinta in mod clar un pas inainte, e foarte utila, mai ales pentru liniile care circula la intervale mai mari de 10 minute , sau pentru situatiile in care apar blocaje in trafic. Mai sunt insa multe de facut: integrarea cu Google Maps ar fi un lucru foarte bun; gasirea unei solutii pentru a afisa macar urmatoarele 2 treceri prin statie, urmatoarea nu este suficienta, spre exemplu
- in desele cazuri in care se formeaza binecunoscutele "trenulete" pe aplicatie apare o singura trecere , desi in teren sunt doua, uneori chiar trei autobuze;
- o solutie de a integra in calcule si aglomeratia din trafic, actualmente poti vedea autobzul in coloana la semafor, iti arata ca vine intr-un minut, si in realitate ajunge in 3-4 datorita traficului congestionat.
Oricum, cu toate minusurile, aplicatia e totusi un mare plus, acoperind o mare lipsa pe care o avea transportul public in Bucuresti: imposibilitatea de a stii cat trebuie sa astepti in mod real in statie. Speram ca e doar inceputul pentru o crestere continua a calitatii transportului public in Bucuresti.
Salut! In perioada urmatoare, avem in vedere crearea posibilitatii de a vedea primii trei timpi de ajungere in statie pentru fiecare linie in parte, precum si crearea unei sectiuni cu statii favorite. Celelalte propuneri si observatii vor fi analizate de echipa tehnica. Iti multumim pentru feedback!
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 08, 2019 11:04 am

albert.arifovici scrie:
Joi Mai 02, 2019 3:14 pm
As avea și eu câteva sugestii de facut:
1. Integrarea in Google Maps/Moovit
2. Sa existe posibilitatea sa îți poti pune un widget pe telefon care sa-ti arate stațiile din apropiere și in câte minute vin autobuzele in stații
3. Când îți faci un traseu și exista mai multe linii care merg in aceeași direcție (care au traseu comun pe o porțiune) sa îți afișeze harta și sa îți arate poziția a tuturor autobuzelor care merg in acea direcție. De exemplu, sunt la Perla și vreau sa merg la Piața Charles de Gaulle și merg 131/301/331/335/331 BIS sa poti sa le vezi pe fiecare pe harta și sa știi care dintre ele vine primul. Așa, sa îți afișeze o lista cu 4 linii și sa stai sa dai click pe fiecare ca sa vezi care cum vine primul e cam aiurea.
4. Sa vezi pe ce traseu vine autobuzul către tine. O sa atașez și o poza in acest sens. Traseul pe care autobuzul îl mai are de parcurs pana la tine sa fie marcat cu rosu.
946370e5-07f6-4d17-b52f-d43262d30f86.jpeg
5. La finalul călătoriei sa poti oferi feedback despre cât de curat a fost mijloculde transport sau o părere generală asupra călătoriei.
Cam atât din partea mea. Sper sa țineți cont de ceea ce am spus. Multumesc!
Salut! Iti multumim pentru propunerile pe care ni le-ai transmis! Acestea vor fi analizate si vor fi eventual concretizate in noi update-uri pentru aplicatie.
andreisarb
Membru

Mie Mai 15, 2019 7:38 am

Pentru îmbunătățiri:
1. Introduceți fluxul Twitter al STB Clienți în aplicație.
2. Reprezentați grafic mijloacele de transport pe trasee, pentru o informare mai exactă și mai corectă.
3. Folosiți ca sursă de informații doar datele GPS, nu și programarea oficială.
4. Identificarea celei mai apropiate stații, în funcție de poziția utilizatorului.
glbro
Membru

Lun Mai 20, 2019 1:54 pm

Referitor la Google Maps - se pare ca datele din aplicatie, care sunt offline, sunt destul de vechi (cam 2 ani vechime) - am constatat asta cautand la adresa de destinatie traseu firma la care lucrez si mi-a returnat locatia veche de acum 2 ani din harta Google Maps (firma si-a mutat sediul intr-o alta locatie la ~2 km distanta).
Asta inseamna ca datele (adrese, POI-uri, statii STB etc) au fost descarcate din Google Maps (ceea ce este ilegal din cate stiu eu, incalca termenii si conditiile Google Maps) si pot cauza neplaceri utilizatorilor aplicatiei (locatii incorecte).
moderatorBRP
Moderator

Mar Mai 21, 2019 3:16 pm

andreisarb scrie:
Mie Mai 15, 2019 7:38 am
Pentru îmbunătățiri:
1. Introduceți fluxul Twitter al STB Clienți în aplicație.
2. Reprezentați grafic mijloacele de transport pe trasee, pentru o informare mai exactă și mai corectă.
3. Folosiți ca sursă de informații doar datele GPS, nu și programarea oficială.
4. Identificarea celei mai apropiate stații, în funcție de poziția utilizatorului.
Salut! In sectiunea de notificari sunt afisate mesaje de avertizare, in cazul in care anumite linii sunt blocate sau atunci cand traficul rutier este restrictionat pe anumite artere. Celelalte propuneri si observatii vor fi analizate de echipa tehnica. Iti multumim pentru feedback!
Scrie răspuns