Sugestii

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
Scrie răspuns
moderatorBRP
Moderator

Mie Mai 22, 2019 10:11 am

glbro scrie:
Lun Mai 20, 2019 1:54 pm
Referitor la Google Maps - se pare ca datele din aplicatie, care sunt offline, sunt destul de vechi (cam 2 ani vechime) - am constatat asta cautand la adresa de destinatie traseu firma la care lucrez si mi-a returnat locatia veche de acum 2 ani din harta Google Maps (firma si-a mutat sediul intr-o alta locatie la ~2 km distanta).
Asta inseamna ca datele (adrese, POI-uri, statii STB etc) au fost descarcate din Google Maps (ceea ce este ilegal din cate stiu eu, incalca termenii si conditiile Google Maps) si pot cauza neplaceri utilizatorilor aplicatiei (locatii incorecte).
Salut! Datele din aplicatia Info STB sunt preluate din harta OpenStreetMap, care este gratuita si poate fi editata de catre orice utilizator. Aplicatia Info STB nu utilizeaza Google Maps decat ca afisare pe telefon.
Pe de alta parte, trebuie sa mentionam ca aplicatia este inca in faza de testare, iar daca vei mai constata anumite neconcordante, te rugam sa ni le semnalezi. Iti multumim pentru feedback!
cristi
Membru

Lun Mai 27, 2019 10:57 am

Salut, se poate face ceva in legatura cu afisarea eronata a capatului de linie "Banu Manta" pentru liniile 1 si 10?
Capatul de linie corect este Romprim.
info stb_1.PNG
info stb_10.PNG
Totodata, mai vin cu o sugestie de imbunatatire, si anume in aplicatia mobila sa putem accesa liniile direct de pe ecranul principal si nu din cel lateral.
In acest sens, ar fi foarte util ca in partea de jos sa adaugati doua butoane, unul pentru harta (cred ca ar trebui denumit "Planificator") si altul pentru Linii.
Aceesarea meniului lateral ar trebui lasata doar pentru autentificare si setari. Pun mai jos o posibila varianta:
info stb_linii.PNG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
moderatorBRP
Moderator

Mar Mai 28, 2019 9:50 am

cristi scrie:
Lun Mai 27, 2019 10:57 am
Salut, se poate face ceva in legatura cu afisarea eronata a capatului de linie "Banu Manta" pentru liniile 1 si 10?
Capatul de linie corect este Romprim.

info stb_1.PNG
info stb_10.PNG

Totodata, mai vin cu o sugestie de imbunatatire, si anume in aplicatia mobila sa putem accesa liniile direct de pe ecranul principal si nu din cel lateral.
In acest sens, ar fi foarte util ca in partea de jos sa adaugati doua butoane, unul pentru harta (cred ca ar trebui denumit "Planificator") si altul pentru Linii.
Aceesarea meniului lateral ar trebui lasata doar pentru autentificare si setari. Pun mai jos o posibila varianta:
info stb_linii.PNG
Salut, Cristi! In cele doua situatii prezentate de tine, afisarea capatului de linie "Bd. Banu Manta" este corecta. In primul caz, de la statia "Dr. Felix", tramvaiele de pe linia 1 circula pe traseul semicursei "Romprim" - "Bd. Banu Manta". Asadar, avand in vedere ca statia "Dr. Felix" este inaintea capatului de linie "Bd. Banu Manta", aplicatia afiseaza in mod corect sensul de mers spre "Bd. Banu Manta". Cel de-al doilea caz este similar, intrucat tramvaiele de pe linia 10 circula pe traseul semicursei "Romprim" - "Bd. Banu Manta", iar statia "Pasajul Basarab" este inaintea capatului de linie "Bd. Banu Manta".
Propunerea ta privind crearea celor doua butoane in partea de jos a ecranului principal va fi analizata de echipa tehnica. Iti multumim pentru feedback!
albert.arifovici
Membru

Mar Iun 25, 2019 12:10 pm

Intre timp mi-a mai venit o idee... Ce ar fi sa implementati in InfoSTB plata călătoriei direct in aplicatie? Sau sa poti sa îți introduci cardul de transport in aplicație ca sa validezi cu telefonul? Exista aceasta posibilitate, pe Android NFC-ul este lăsat la liber, in timp ce pe IOS aceasta funcție se poate folosi prin intermediul Apple Wallet. De asemenea, ar fi foarte util dacă ai putea sa îți achiziționezi abonament din aplicație și ar mai fi multe chestii care se pot adauga legat de aceasta discuție.
andrewyw
Membru

Mar Iun 25, 2019 10:11 pm

albert.arifovici scrie:
Intre timp mi-a mai venit o idee... Ce ar fi sa implementati in InfoSTB plata călătoriei direct in aplicatie? Sau sa poti sa îți introduci cardul de transport in aplicație ca sa validezi cu telefonul? Exista aceasta posibilitate, pe Android NFC-ul este lăsat la liber, in timp ce pe IOS aceasta funcție se poate folosi prin intermediul Apple Wallet. De asemenea, ar fi foarte util dacă ai putea sa îți achiziționezi abonament din aplicație și ar mai fi multe chestii care se pot adauga legat de aceasta discuție.
Se poate plati o calatorie prin trimiterea unui SMS.
moderatorBRP
Moderator

Mie Iun 26, 2019 11:07 am

albert.arifovici scrie:
andrewyw scrie:
Mar Iun 25, 2019 10:11 pm
albert.arifovici scrie:
Se poate plati o calatorie prin trimiterea unui SMS.
Salut! In acest moment, avem in derulare un proiect care vizeaza implementarea platii calatoriei direct in aplicatie.
Andrei98
Membru

Mie Iun 26, 2019 8:06 pm

Daca tot a mentionat albert de o legatura intre card si aplicatie am si eu cateva sugestii pe aceasta tema.
Daca se va implementa achizitionarea de calatorii din aplicatie s-ar putea introduce optiunea de a verifica ce anume mai avem pe card, cati bani avem in portofelul electronic, ce abonamente si cand expira abonamentele. Si inainte cu o zi sau doua inainte sa expire un abonament aplicatia sa trimita o notificare in care sa anunte asta.
albert.arifovici
Membru

Mie Iun 26, 2019 10:01 pm

De asemenea, ar fi util sa faceti un widget care sa afișeze stațiile din apropiere și in câte minute trec vehiculele pe acolo. Atașez și un exemplu...
60DFA048-D337-49F8-B7BF-0D5C21E82CC7.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Commando
Membru

Mie Iun 26, 2019 11:54 pm

E o nebunie în sensul bun aplicația cu ultimul update! Mai e nevoie sa arate în cât timp vin următoarele 2 mașini + plata direct din aplicatie cu NFC si e o aplicație perfecta pentru transportul din București.
moderatorBRP
Moderator

Joi Iun 27, 2019 12:58 pm

Commando scrie:
Mie Iun 26, 2019 11:54 pm
E o nebunie în sensul bun aplicația cu ultimul update! Mai e nevoie sa arate în cât timp vin următoarele 2 mașini + plata direct din aplicatie cu NFC si e o aplicație perfecta pentru transportul din București.
Salut! In acest moment, cele doua functionalitati la care ai facut referire se afla in faza de dezvoltare. Iti multumim pentru aprecieri!
Scrie răspuns