Sugestii

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
Scrie răspuns
serban
Membru

Lun Apr 01, 2019 9:37 am

- Adăugați un buton pentru inversarea instantanee a stației de plecare cu destinația, pentru a vedea și ruta de întoarcere.
- Adăugați posibilitatea de a cumpăra bilet din aplicație și de a încărca cardul.
- Unificați conturile din aplicație cu cele de pe online.stbsa.ro
andrewyw
Membru

Lun Apr 01, 2019 4:29 pm

O alta sugestie ar fi sa adaugati optiunea de a vedea in timp real toate autobuzele, tramvaiele si troleibuzele pe harta sub forma simbolurilor fiecaruia si eventual si numarul lor de parc. Ar fi mult mai util asa! Multumes csi sper sa se ia in considerare sugestia, este una importanta. .
SilverGreen93
Membru

Mar Apr 02, 2019 9:56 am

De asemenea, observațiile mele:
1. Adăugarea posibilității schimbării limbii interfeței din setări.
2. Vizualizarea tuturor stațiilor STB pe hartă fără a selecta o anumită linie, pentru a putea da clic direct pe ea.
3. Liniile favorite (cu notificări active) să fie vizibile într-o listă separată, așa cum este în aplicația web.
4. La schimbarea liniei este inutil a face zoom in din harta globala a Terrei, ar trebui ca focus-ul să fie pe București, nu să se face acel zoom din ”ceruri”.
5. Așa cum zicea și colegul de mai sus, ar fi utilă afișarea în timp real a mijloacelor de transport pe hartă, cu numerele de parc, așa cum se face în cazul în care se apasă START la un traseu nou. Dar toate pot fi un pic cam multe, măcar cele de pe linia selectată, sau cele din apropierea statiței selectate ar fi foarte bine-venite.
6. Nu este clar intotdeauna sensul pentru care este stația pe hartă. Linia cu care e desenat traseul uneori se intersecteaza sau se întretaie. Ar fi bine de adăugat ori o săgeată stației, ori de scris în descrierea stației direcția de circulație a vehiculului.
xndoe
Membru

Mar Apr 02, 2019 3:54 pm

Salut.
Felicitari pentru aplicatie.

Sugeste:
Sincronizare cu contul de twitter clienti_stba a.i. alertele raportate acolo sa fie integrate si aici in zona Notificari.

De exemplu:
02-Apr ora 08:00 - Pe Sos. Mihai Bravu, dupa statia Bucur Obor, sens Sos.Stefan cel Mare tramvaiele liniilor 1, 36, 46 sunt blocate datorita unui eveniment de circulatie produs de terti. S-au dirijat mijloace de interventie.
==> Alerta de BLOCAJ sa apara la Notificari pentru liniile 1, 36, 46. Alerta sa fie activa atata timp cat dureaza blocajul apoi sa fie stearsa.

02-Apr ora 08:50 - S-a reluat circulatia pe Sos. Mihai Bravu cu tramvaiele liniilor 1, 34, 46. Blocare 48 min. (08:00-08:48).
==>Alerta de RELUARE CIRCULATIE sa apara la Notificari pentru liniile 1, 36, 46 si sa fie activa 10-20 min timp estimat pentru revenirea la graficul de transport normal. Dupa 10-20 min alerta sa fie stearsa.

Succes in continuare!
andrewyw
Membru

Mar Apr 02, 2019 5:36 pm

Revin cu o alta idee. Ar fi mult mai util daca
a) s-ar putea pune widget-uri pe ecran cu o statie dorita
b) se pot trimite notificari la anumite ore pentru anumite statii dorite cu orele de sosire ale autobuzului liniei dorite

De asemenea pe langa liniile adaugate la favorite, sa se adauge si optiunea de statii favorite.

Multumesc pentru atentie si sper sa se dezvolte aceasta aplicatie extrem de utila.
moderatorBRP
Moderator

Mie Apr 03, 2019 1:06 pm

serban scrie:
Lun Apr 01, 2019 9:37 am
- Adăugați un buton pentru inversarea instantanee a stației de plecare cu destinația, pentru a vedea și ruta de întoarcere.
- Adăugați posibilitatea de a cumpăra bilet din aplicație și de a încărca cardul.
- Unificați conturile din aplicație cu cele de pe online.stbsa.ro
Salut, Serban! Iti multumim pentru feedback! Propunerile tale vor fi analizate de echipa tehnica si vor fi eventual concretizate in noi update-uri pentru aplicatie.
moderatorBRP
Moderator

Mie Apr 03, 2019 2:38 pm

SilverGreen93 scrie:
Mar Apr 02, 2019 9:56 am
De asemenea, observațiile mele:
1. Adăugarea posibilității schimbării limbii interfeței din setări.
2. Vizualizarea tuturor stațiilor STB pe hartă fără a selecta o anumită linie, pentru a putea da clic direct pe ea.
3. Liniile favorite (cu notificări active) să fie vizibile într-o listă separată, așa cum este în aplicația web.
4. La schimbarea liniei este inutil a face zoom in din harta globala a Terrei, ar trebui ca focus-ul să fie pe București, nu să se face acel zoom din ”ceruri”.
5. Așa cum zicea și colegul de mai sus, ar fi utilă afișarea în timp real a mijloacelor de transport pe hartă, cu numerele de parc, așa cum se face în cazul în care se apasă START la un traseu nou. Dar toate pot fi un pic cam multe, măcar cele de pe linia selectată, sau cele din apropierea statiței selectate ar fi foarte bine-venite.
6. Nu este clar intotdeauna sensul pentru care este stația pe hartă. Linia cu care e desenat traseul uneori se intersecteaza sau se întretaie. Ar fi bine de adăugat ori o săgeată stației, ori de scris în descrierea stației direcția de circulație a vehiculului.
Salut! In acest moment, aplicatia este disponibila in doua limbi: romana si engleza. Limba de utilizare a aplicatiei este selectata automat, in functie de limba de utilizare a telefonului. In ceea ce priveste propunerea privind liniile favorite, trebuie avut in vedere ca spatiul alocat aplicatiilor mobile este mai mic decat cel al aplicatiilor web si, de acceea, exista o singura lista cu linii, care sunt marcate in momentul in care utilizatorii se aboneaza la notificari.
Celelalte observatii au fost transmise echipei tehnice. Iti multumim pentru feedback!
moderatorBRP
Moderator

Mie Apr 03, 2019 2:41 pm

andrewyw scrie:
Lun Apr 01, 2019 4:29 pm
O alta sugestie ar fi sa adaugati optiunea de a vedea in timp real toate autobuzele, tramvaiele si troleibuzele pe harta sub forma simbolurilor fiecaruia si eventual si numarul lor de parc. Ar fi mult mai util asa! Multumes csi sper sa se ia in considerare sugestia, este una importanta. .
andrewyw scrie:
Mar Apr 02, 2019 5:36 pm
Revin cu o alta idee. Ar fi mult mai util daca
a) s-ar putea pune widget-uri pe ecran cu o statie dorita
b) se pot trimite notificari la anumite ore pentru anumite statii dorite cu orele de sosire ale autobuzului liniei dorite

De asemenea pe langa liniile adaugate la favorite, sa se adauge si optiunea de statii favorite.

Multumesc pentru atentie si sper sa se dezvolte aceasta aplicatie extrem de utila.
Salut! Iti multumim pentru feedback! Propunerile tale vor fi analizate de echipa tehnica si vor fi eventual concretizate in noi update-uri pentru aplicatie.
moderatorBRP
Moderator

Mie Apr 03, 2019 3:15 pm

xndoe scrie:
Mar Apr 02, 2019 3:54 pm
Salut.
Felicitari pentru aplicatie.

Sugeste:
Sincronizare cu contul de twitter clienti_stba a.i. alertele raportate acolo sa fie integrate si aici in zona Notificari.

De exemplu:
02-Apr ora 08:00 - Pe Sos. Mihai Bravu, dupa statia Bucur Obor, sens Sos.Stefan cel Mare tramvaiele liniilor 1, 36, 46 sunt blocate datorita unui eveniment de circulatie produs de terti. S-au dirijat mijloace de interventie.
==> Alerta de BLOCAJ sa apara la Notificari pentru liniile 1, 36, 46. Alerta sa fie activa atata timp cat dureaza blocajul apoi sa fie stearsa.

02-Apr ora 08:50 - S-a reluat circulatia pe Sos. Mihai Bravu cu tramvaiele liniilor 1, 34, 46. Blocare 48 min. (08:00-08:48).
==>Alerta de RELUARE CIRCULATIE sa apara la Notificari pentru liniile 1, 36, 46 si sa fie activa 10-20 min timp estimat pentru revenirea la graficul de transport normal. Dupa 10-20 min alerta sa fie stearsa.

Succes in continuare!
Salut! Echipa tehnica are in vedere crearea unor notificari pentru calatori, in momentul in care anumite linii vor fi blocate, din diverse motive. Asadar, in sectiunea notificarilor vor fi inregistrate mesajele privind liniile blocate. Iti multumim pentru feedback!
Dorovid
Membru

Joi Apr 04, 2019 6:39 am

Ar fi util și un istoric al ultimelor stații căutate.
Scrie răspuns