Sugestii

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info Transport Bucuresti! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
Scrie răspuns
moderatorBRP
Moderator

Mar Ian 21, 2020 2:13 pm

barbuiastefandaniel scrie:
Sâm Ian 04, 2020 9:18 pm
Un an nou fericit!
As dori sa mai adaug inca o sugestie, aceea de a putea vedea numarul de parc al tramvaiului/troleibuzului/autobuzului pentru varianta mobila.
Salut! Iti multumim pentru sugestia pe care ne-ai transmis-o!
barbuiastefandaniel
Membru

Mie Ian 22, 2020 4:39 am

Se poate implementa in aplicatie programul C.E.R.C, respectiv C.R.C? Plus posibilitatea de a vedea tarifele S.T.B.
SilverGreen93
Membru

Joi Feb 13, 2020 11:52 am

De ce nu scoateți aplicația din faza de Early access? Poate așa ar instala-o mai multă lume. Care ar fi criteriul de general release?
Sau motivul real este pentru a nu avea review-uri negative?
andrewyw
Membru

Dum Feb 16, 2020 3:30 pm

SilverGreen93 scrie:
Joi Feb 13, 2020 11:52 am
De ce nu scoateți aplicația din faza de Early access? Poate așa ar instala-o mai multă lume. Care ar fi criteriul de general release?
Sau motivul real este pentru a nu avea review-uri negative?
Pai inca e in Early release, la cate buguri si probleme are. Nu cred ca o sa iasa vreodata din Beta.
tunari-ilfov
Membru

Joi Feb 20, 2020 11:15 am

prima mea interventie a fost pe acest forum in octombrie 2019.... ne aflam in februarie 2020 ,intrebam atunci daca liniile stv o sa fie integrate in aplicatia info stb si primeam raspuns ca acest lucru se afla printre prioritatile info stb, acum dupa 5 luni tot in prioritati se afla acest lucru ? stb lucreaza pentru oameni care circula cu transportul in comun sau pentru vreun partid? se vede de la 7 poste ca asociatia de transport cu primaria bucuresti si stb au influenta politica la maxim , mentalitatea asta a distrus si distruge romania , daca nu era influenta politica liniile stv erau bagate de mult si ele in aplicatie , orice la nivel de administratie si conducere in romania se face pe interese personale ,prietenie si grupuri de interese , de ce oare nu se gandeste pentru binele intregii lumi si se face pe categorii? adica pentru anumite persoane sau anumite grupuri de interes, gandirea asta bolnava a distrus romania ..........
CiprianTRB
Membru

Mie Mar 25, 2020 3:27 pm

Buna Ziua ! Cand veti integra liniile regionale ale celorlalti operatori regionali ? Pana acum avem doi operatori lipsa , adica STCM si STV .
In curand vor incepe sa opereze linii regionale alti doi operatori adica Regio Serv Transport SRL si Nicarom , dar dumneavoastra nu ati integrat nici macar primii operatori.
Ce dureaza atat? Nu e musai sa fie conectate la GPS din prima.
Pentru inceput ar trebui macar afisarea traseului si orele de sosiri in statii pe aplicatie.
Cand veti afisa numerele de parc ale vehiculelor si in aplicatia mobila ?
andrewyw
Membru

Mie Mar 25, 2020 3:46 pm

Bravo! Felicitari pentru noul update, arata mult mult mai bine comparativ cu aplicatia veche, noul UI este mai placut si e foarte frumos ca ati pus si orarul clasic direct in aplicatie, nu mai sunt necesare pdf-urile acum.
Am vazut ca este si optiunea de a adauga o statie la favorite, dar nu se poate accesa rapid statia respectiva din niciun meniu. Sper sa luati seama de aceasta sugestie, eventual si crearea de widgeturi pe desktop cu statii alese de user ar fi interesant.
cristi
Membru

Mie Mar 25, 2020 5:56 pm

Cateva sugestii/observatii in legatura cu afisarea primelor trei sosiri in statii:

Observatii:
-modalitatea aleasa pentru a vizualiza cele trei sosiri este mult prea greoaie si complicata pentru utilizator (in sensul ca trebuie accesata linia respectiva, apoi sensul si abia apoi statia)
-o problema identificata: de ce doar prima sosire este afisata in timp real iar urmatoarele doua sunt estimate, din moment ce urmatoarele doua vehicule se afla in traseu si sunt vizibile?

Sugestii:
-sa putem vedea cele trei sosiri inca de la accesarea statiei din modul Harta. Cum? Ar exista doua metode:
1. Fie utilizati modelul Google Maps, adica imediat cum accesezi statia iti afiseaza sosirile in format lista.
2. Fie mergeti pe modelul vostru implementat deja, insa sa poata fi accesat direct cand apesi pe prima sosire din modul Harta (adica in loc sa te trimita in meniul Linii cu toti pasii ulteriori, cum se intampla acum, sa vedem direct sosirile).
Iar de la punctul 2 se desprinde o alta problema. Nu am nimic impotriva cu accesarea liniei atunci cand apas pe prima sosire, insa ar trebui sa localizeze exact vehiculul in cauza si sa il urmareasca. In situatia actuala ne lovim de redundanta, pentru ca am deja buton pentru meniul Linii, si mai accesez inca o data prin apasarea pe prima sosire in statie.

Si inca ceva minor, sosirile in timp real sa fie afisate cu font de culoare verde, pentru a fi mai usor de urmarit si lasate cu gri doar cele estimate.
bgd
Membru

Mie Mar 25, 2020 6:24 pm

Subscriu la postul userului #cristi.
albert.arifovici
Membru

Mie Mar 25, 2020 7:12 pm

Integrare in Google Maps si Moovit si widget in care sunt afișate statiile cu liniile care opresc si stația respectiva si timpul de sosire al vehiculelor de transport!
Scrie răspuns