Diverse

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info Transport Bucuresti! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
andrewyw
Membru

Vin Sep 20, 2019 5:25 pm

Nu tine de aplicatia info STB, ci mai degraba de PMB, dar totusi... dimineata intre orele 8:00 - 9:30 sunt in medie cam ~20 de autobuze de pe liniile 106, 178 si R434. Nu se poate face ceva pe aceasta artera? :oops:
Putem justifica urgentarea masurilor deoarece aceste autobuze stau pur si simplu goale in trafic, blocheaza si traficul, toate autobuzele avand impreuna lungimea de peste un sfert de kilometru :shock: :shock:
Solutia cea mai buna ar fi sa se faca o banda de autobuze, exact ca cea de la Unirii, atat pe aceasta artera cat si pe bulevardul Iuliu Maniu.

Decat sa se cheltuieasca banii pe motorina pentru autobuzele care stationeaza carand aer, mai bine s-ar investi in banda dedicata. (parcarea pentru autovehicule fiind interzisa pe margine)

Situatia aceasta este de cativa ani si nu se observa luarea unor masuri.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
moderatorBRP
Moderator

Mie Oct 09, 2019 3:02 pm

andrewyw scrie:
Vin Sep 20, 2019 5:25 pm
Nu tine de aplicatia info STB, ci mai degraba de PMB, dar totusi... dimineata intre orele 8:00 - 9:30 sunt in medie cam ~20 de autobuze de pe liniile 106, 178 si R434. Nu se poate face ceva pe aceasta artera? :oops:
Putem justifica urgentarea masurilor deoarece aceste autobuze stau pur si simplu goale in trafic, blocheaza si traficul, toate autobuzele avand impreuna lungimea de peste un sfert de kilometru :shock: :shock:
Solutia cea mai buna ar fi sa se faca o banda de autobuze, exact ca cea de la Unirii, atat pe aceasta artera cat si pe bulevardul Iuliu Maniu.

Decat sa se cheltuieasca banii pe motorina pentru autobuzele care stationeaza carand aer, mai bine s-ar investi in banda dedicata. (parcarea pentru autovehicule fiind interzisa pe margine)

Situatia aceasta este de cativa ani si nu se observa luarea unor masuri.
Salut! Mijloacele de transport sunt alocate pe fiecare linie in parte in functie de solicitari. In situatia pe care ai prezentat-o, autobuzele liniilor respective pot fi mai incarcate dimineata, la ora de varf, pe sensul de mers spre centrul orasului, iar la intoarcere, exista posibilitatea ca acestea sa nu mai aiba acelasi grad de incarcare. Cu toate acestea, vom monitoriza functionarea liniilor respective. Iti multumim!
tunari-ilfov
Membru

Mar Ian 07, 2020 12:16 pm

1 functia de a vedea autobuzul tramvaiul sau trolebuzul in timp real unde este ,aceasta este cea mai buna
2 functia pentru metrou nu ajuta absolut deloc ,metroul vine des ,acei timpi de asteptare nu sunt corecti
3 functia de cum ajung din statia cutare in statia cutare nu-mi da variante bune si nu-mi da conexiuni cu metroul daca tot e bagat
4 autobuzele de la STV se spune ca sa baga in aplicatie de peste un an si nu sunt , liniile STV au trasee mai lungi ca la tren ,nu se respecta programul si timp de asteptare de mai repede ajungi pe jos ,se pliau perfect pe aplicatia info stb , dar vad ca nu se doreste adaugate in aplicatie ,de peste un an se tot spune ca o sa fie adaugate si ati adaugat metroul care nu are nici un rost am si zis de ce
moderatorBRP
Moderator

Mie Ian 08, 2020 3:08 pm

tunari-ilfov scrie:
Mar Ian 07, 2020 12:16 pm
1 functia de a vedea autobuzul tramvaiul sau trolebuzul in timp real unde este ,aceasta este cea mai buna
2 functia pentru metrou nu ajuta absolut deloc ,metroul vine des ,acei timpi de asteptare nu sunt corecti
3 functia de cum ajung din statia cutare in statia cutare nu-mi da variante bune si nu-mi da conexiuni cu metroul daca tot e bagat
4 autobuzele de la STV se spune ca sa baga in aplicatie de peste un an si nu sunt , liniile STV au trasee mai lungi ca la tren ,nu se respecta programul si timp de asteptare de mai repede ajungi pe jos ,se pliau perfect pe aplicatia info stb , dar vad ca nu se doreste adaugate in aplicatie ,de peste un an se tot spune ca o sa fie adaugate si ati adaugat metroul care nu are nici un rost am si zis de ce
Salut,

1. Prin accesarea rubricii "Linii", urmata de selectarea liniei dorite si a sensului de mers, vehiculele pot fi vazute pe harta in timp real.
2. Asa cum am mentionat si in mesajul privat pe care ti l-am trimis in data de 12.12.2019, operatorul Metrorex SA a fost integrat in aplicatie ca urmare a numarului mare de solicitari pe care le-am primit in acest sens de la utilizatorii aplicatiei. Odata cu integrarea metroului, rutele propuse de aplicatie au devenit mai eficiente, cu un timp mai mic intre punctul de plecare si cel de sosire. Timpul de sosire in statii a trenurilor de metrou este estimat, din motive de securitate. Operatorul Metrorex SA nu poate transmite date privind localizarea in timp real a trenurilor de metrou, astfel ca timpul afisat in aplicație este unul estimat (preluat din planificare).
3. Aplicatia sugereaza utilizarea metroului, daca traseul planificat poate fi parcurs si cu metroul. Daca ai sesizat situatii concrete in care aplicatia nu a procedat astfel, te rugam sa ne trimiti capturi de ecran cu problemele pe care le-ai intampinat sau sa mentionezi traseul planificat pentru care aplicatia nu a sugerat utilizarea metroului.
4. Aplicatia Info STB a fost lansata in luna aprilie 2019, iar intentia de a integra in aplicatie alti operatori de transport a fost prezentata pe forum incepand cu luna septembrie 2019. Te asiguram ca integrarea liniilor de transport de suprafata deservite de alti operatori (din intreaga arie Bucuresti– Ilfov) se numara printre prioritatile noastre, iar in momentul in care vom avea informatii concrete despre materializarea acestei functionalitati, vom reveni aici cu detalii.

Iti multumim!
tunari-ilfov
Membru

Vin Ian 10, 2020 12:29 pm

liniile STV sunt printre prioritati .......... asta e raspunsul care te lasa tot timpul in asteptare , un raspuns cocret astept de luni de zile
aplicatia moovit in 3 zile de la introducerea liniei R 403 a si adaugat traseul in aplicatie , pacat ca ei nu detin gps-urile autobuzelor
procesul integrarii liniilor in aplicatia deja existenta e destul de rapid stiu si eu cum se face ,se cartografiaza traseul apoi cu gps-urile obtinute de la operator se integreaza, cartografierea traseului se face doar mergand o data cu acel autobuz tur retur
eu pot realiza un tutorial video in care sa arat ca liniile de metrou in aplicatie sunt echivalente cu acea harta pe care o vedem in metrou,
aplicatia care da variante din punctul A in punctul B pe transport in comun cu toata mijloacele de transport este moovit
varianta info stb cea mai buna este doar ca arata liniile pe baza gps-urilor in timp real in aplicatie ,dezavantajul aplicatiei moovit este ca nu detine gps-urile autobuzelor ca altfel nu exista termeni de comparatie intre info stb si moovit
stv detine in jur de 15 linii cartografierea se poate face la toate liniile in maxim cateva zile , sa zicem asa orientativ 6 zile sa fie lejer
albert.arifovici
Membru

Dum Ian 12, 2020 10:46 pm

Dacă dezvoltatorii ar face datele din gps-ul autobuzelor disponibile pentru toată lumea, acestea ar putea fi preluate și de Moovit/Google Maps. @moderatorBRP, ce ne puteti spune de aceasta propunere?
moderatorBRP
Moderator

Lun Ian 13, 2020 3:39 pm

tunari-ilfov scrie:
Vin Ian 10, 2020 12:29 pm
liniile STV sunt printre prioritati .......... asta e raspunsul care te lasa tot timpul in asteptare , un raspuns cocret astept de luni de zile
aplicatia moovit in 3 zile de la introducerea liniei R 403 a si adaugat traseul in aplicatie , pacat ca ei nu detin gps-urile autobuzelor
procesul integrarii liniilor in aplicatia deja existenta e destul de rapid stiu si eu cum se face ,se cartografiaza traseul apoi cu gps-urile obtinute de la operator se integreaza, cartografierea traseului se face doar mergand o data cu acel autobuz tur retur
eu pot realiza un tutorial video in care sa arat ca liniile de metrou in aplicatie sunt echivalente cu acea harta pe care o vedem in metrou,
aplicatia care da variante din punctul A in punctul B pe transport in comun cu toata mijloacele de transport este moovit
varianta info stb cea mai buna este doar ca arata liniile pe baza gps-urilor in timp real in aplicatie ,dezavantajul aplicatiei moovit este ca nu detine gps-urile autobuzelor ca altfel nu exista termeni de comparatie intre info stb si moovit
stv detine in jur de 15 linii cartografierea se poate face la toate liniile in maxim cateva zile , sa zicem asa orientativ 6 zile sa fie lejer
Salut,

Initial, aplicatia Info STB a fost creata pentru a prezenta exclusiv liniile operate de societatea noastra. Insa, in urma dezvoltarii proiectului si a consultarii cu publicul, am extins acest proiect si la serviciile oferite de alti operatori.
Dar procesul de integrare in aplicatie a liniilor de transport de suprafata deservite de operatorii din Regiunea Bucuresti– Ilfov este unul complex si de durata, intrucat, pe langa beneficiile pe care acestia le-ar putea avea in cadrul colaborarii, vor avea de respectat si anumite obligatii.
STB a initiat discutii cu operatorii de transport de suprafata in sensul materializarii acestui proiect, insa, pana in acest moment, nu a primit un raspuns din partea acestora.
In ceea ce priveste aspectele pe care le-ai semnalat privind planificarea unei rute, mentionam ca, prin selectarea unor statii STB ca punct de plecare sau ca destinatie, in anumite situatii aplicatia nu sugereaza si utilizarea metroului, insa vom remedia aceasta problema in cel mai scurt timp posibil.

Iti multumim!
tunari-ilfov
Membru

Lun Ian 13, 2020 9:31 pm

deci ,ce am spus despre metrou pana la urma vad ca mi-ati dat dreptate
despre complexitatea integrarii autobuzelor STV in aplicatie pot sa spun urmatorul lucru, daca e nevoie eu personal ma ofer voluntar sa cartografiez pentru dumneavoastra toate traseele de la STV fara sa am nici o pretentie doar sa ajut atata lume care se chinuie cu acest operator STV
in primul rand echipa INFOSTB are foarte mult de castigat daca cat mai multi operatori sunt pe aplicatie integrati ,imagine popularitate si multe altele
daca obligatiile altor operatori fata de dumneavoastra sunt cumva financiare ,foarta multa lume are de suferit inclusiv pentru echipa INFOSTB nu este un pas inainte , practic dati cu piciorul sansei de a fi si mai populari si mai puternici in acest domeniu
andrewyw
Membru

Lun Feb 17, 2020 3:10 pm

albert.arifovici scrie:
Dum Ian 12, 2020 10:46 pm
Dacă dezvoltatorii ar face datele din gps-ul autobuzelor disponibile pentru toată lumea, acestea ar putea fi preluate și de Moovit/Google Maps. @moderatorBRP, ce ne puteti spune de aceasta propunere?
De ce ignorati aceasta propunere?
Macar ziceti un DA sau NU.
API-ul ar trebui sa fie public pentru orice dezvoltator (in special GOOGLE)
Scrie răspuns