Diverse

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
LucianStroe
Membru

Mar Apr 09, 2019 10:13 am

As fi vrut sa fiu pe acest forum in calitate de utilizator al aplicatiei. Din pacate sunt aici pentru a face observatia ca pe nici unul din telefoanele mele (ce-i drept, au cativa ani vechime) nu o pot instala (primesc mesajul ca nici unul dintre ele nu e compatibil). Ce sens are sa faceti o aplicatie care nu poate fi utilizata de cat mai multi potentiali pasageri? Credeti ca toata lumea isi schimba telefonul din an in an sau chiar mai des?
STBGTZ
Moderator

Mar Apr 09, 2019 1:17 pm

LucianStroe scrie:
Mar Apr 09, 2019 10:13 am
As fi vrut sa fiu pe acest forum in calitate de utilizator al aplicatiei. Din pacate sunt aici pentru a face observatia ca pe nici unul din telefoanele mele (ce-i drept, au cativa ani vechime) nu o pot instala (primesc mesajul ca nici unul dintre ele nu e compatibil). Ce sens are sa faceti o aplicatie care nu poate fi utilizata de cat mai multi potentiali pasageri? Credeti ca toata lumea isi schimba telefonul din an in an sau chiar mai des?

Conform ghidului de utilizare, aplicatia ruleaza pe telefoanele cu o versiune de Android mai mare sau egala cu 5 si pe cele cu iOS cu o versiune mai mare sau egala cu 10. Daca problema nu este de la sistemul de operare va rugam sa ne specificati modelul telefonului pentru a putea remedia situatia intr-un viitor update.
LucianStroe
Membru

Mar Apr 09, 2019 2:49 pm

Da... Eu am 4.2.2 deci ne re-auzim cand o sa am alt telefon...
SilverGreen93
Membru

Mie Apr 10, 2019 1:34 pm

LucianStroe scrie:
> Da... Eu am 4.2.2 deci ne re-auzim cand o sa am alt telefon...
Da, din păcate 4.2.2 e super antic și de demult uitat, probabil InfoSTB nu este singura aplicație care nu îți merge, nici Google Chrome nu mai poți instala (decît o versiune la fel de veche) sau alte aplicații.
Dacă poți, fă un upgrade la un Android mai nou folosind un Custom ROM gen Lineage OS sau consideră înlocuirea telefonului.
LucianStroe
Membru

Joi Apr 11, 2019 10:09 am

SilverGreen93 scrie:
> LucianStroe scrie:
> > Da... Eu am 4.2.2 deci ne re-auzim cand o sa am alt telefon...
> Da, din păcate 4.2.2 e super antic și de demult uitat, probabil InfoSTB nu este
> singura aplicație care nu îți merge, nici Google Chrome nu mai poți instala (decît o
> versiune la fel de veche) sau alte aplicații.
> Dacă poți, fă un upgrade la un Android mai nou folosind un Custom ROM gen Lineage OS
> sau consideră înlocuirea telefonului.

Cand am luat telefonul avea instalat aceasta versiune. Nu e vina mea ca nu s-a stricat, nu vad de ce l-as inlocui. Functia sa principala e aceea de telefon totusi, se descurca bine, de alte aplicatii nu prea am nevoie (nu-s genul care nu poate sta decat cu ochii in telefon). Clever Taxi merge, meteoblue merge, deocamdata n-am gasit ceva de care sa am nevoie si sa nu mearga, pana la Info STB. O sa incerc un upgrade, daca n-o sa-mi iasa asta e...

P.S. 2014 nu mi se pare chiar "super-antic"...
LucianStroe
Membru

Vin Apr 12, 2019 11:03 am

Stiti cumva daca exista si un alt forum al STB despre probleme generale, nu neaparat aplicatia? Ca la adresa de e-mail info@stbsa.ro am scris in ianuarie si nu am primit nici un raspuns...
SilverGreen93
Membru

Lun Apr 15, 2019 11:43 am

LucianStroe scrie:
Joi Apr 11, 2019 10:09 am

Cand am luat telefonul avea instalat aceasta versiune. Nu e vina mea ca nu s-a stricat, nu vad de ce l-as inlocui. Functia sa principala e aceea de telefon totusi, se descurca bine, de alte aplicatii nu prea am nevoie (nu-s genul care nu poate sta decat cu ochii in telefon). Clever Taxi merge, meteoblue merge, deocamdata n-am gasit ceva de care sa am nevoie si sa nu mearga, pana la Info STB. O sa incerc un upgrade, daca n-o sa-mi iasa asta e...

P.S. 2014 nu mi se pare chiar "super-antic"...

Scuze de off-topic, dar rog moderatorii să activeze mesajele private, nu pot trimite mesaj privat unui utilizator.

Suportul pentru Android e în medie de 3 ani. Versiunea ta de Android (4.2.2) a apărut la finele lui 2012, începutul lui 2013, nu contează că telefonul e mai nou sau nu. Cea mai veche versiune de Android suportată acum oficial de Google este 6.0. Deci trebuie să apreciem faptul că aplicația aceasta funcționează și pe Android 5.0. După cum am spus și mai sus, chiar dacă tu folosești aplicații care îți merg, probabil sînt versiuni mai vechi sau dezvoltatorii lor nu au actualizat aplicația la standardele de azi (adică mai oferă suport și pentru versiunile vechi de Android).
Fă testul cu aplicațiile cele mai populare, de exemplu Chrome și YouTube. Dacă le ai instalate, vei vedea că ai o versiune mai veche și nu le mai poți actualiza. (Chrome a ajuns în prezent la versiunea 73, iar YouTube la versiunea 14). Deși încă îți merg ok, probabil pe viitor vor înceta să mai funcționeze sau nu vei mai avea acces la noi funcții.

PS: Nu mă înțelege greșit, nu ești obligat să îți schimbi telefonul, dar doar explic tuturor cum stau lucrurile.
moderatorBRP
Moderator

Mar Apr 16, 2019 12:27 pm

LucianStroe scrie:
Vin Apr 12, 2019 11:03 am
Stiti cumva daca exista si un alt forum al STB despre probleme generale, nu neaparat aplicatia? Ca la adresa de e-mail info@stbsa.ro am scris in ianuarie si nu am primit nici un raspuns...
Salut, Lucian! E-mailul pe care l-ai transmis pe adresa info@stbsa.ro a fost redirectionat Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara pentru Transport Public Bucuresti-Ilfov, intrucat situatia semnalata intra in sfera de competenta a acestei institutii. Ulterior, ADITPBI ne-a informat ca a raspuns e-mailului tau.
In prezent este activ doar acest forum. Forumul care priveste situatii generale se afla in mentenanta.
Commando
Membru

Lun Aug 12, 2019 12:23 am

Nu știu unde sa ma plâng dar având în vedere ca totuși cam are legatura cu aplicația o s-o fac aici... Here we go..

Nu pot sa exprim cât de utila e aplicația...

atunci când șoferii fac ce au de făcut... Sunt unii pe autobuzul 138 care pe la 11 se decid ca nu mai stau ei sa meargă înca 5 stații ca "fraierii" care sunt șoferi pe 178 și care au același capăt de linie și se retrag la baza de la Militari-Păcii prematur. Mai grav e ca pe aplicație încă apar timpii în care trebuie sa ajungă în stațiile următoare după Păcii și uite asa iti iei maaare teapa (am pățit-o de câteva ori)

De exemplu la Aunchan Militari în parcare este un kfc iar stația de 138 e fix în fata Kfc-ului.. Dacă mergi seara după munca sa iti iei ceva de mâncare de acolo și ai nimerit șoferii smecherasi care nu mai vin, aia e.. ia-o pe jos pana în Militari Residence.

Faza e ca nu mereu se intampla, probabil depinde de tura și ce șofer "smecher" e de servici.. Restu de troleibuze și celelalte mașini merg în continuare pana la capăt, cei de pe 138 se decid(unii, nu toți) ca nu mai are rost și hop la garaj cu 5 stații înainte de capăt care culmea e într-un cartier destul de aglomerat.

Culmea, cei de pe 137 încă se duc pana la capăt chiar dacă ei au capătul într-un câmp practic, în parcarea de la Carrefour unde nu mai e nici dracu la orele alea iar cei de pe 138 care au capăt în cartier, nu.

Scuze dar sunt super frustrat în legătură cu faza asta, știu ca aici e loc pentru sugestii dar degeaba funcționează aplicația perfect dacă sunt unii nesimtiti care fac tocmai opusul la ce ar trebui sa facă aplicația asta!
moderatorBRP
Moderator

Joi Sep 05, 2019 12:01 pm

Commando scrie:
Lun Aug 12, 2019 12:23 am
Nu știu unde sa ma plâng dar având în vedere ca totuși cam are legatura cu aplicația o s-o fac aici... Here we go..

Nu pot sa exprim cât de utila e aplicația...

atunci când șoferii fac ce au de făcut... Sunt unii pe autobuzul 138 care pe la 11 se decid ca nu mai stau ei sa meargă înca 5 stații ca "fraierii" care sunt șoferi pe 178 și care au același capăt de linie și se retrag la baza de la Militari-Păcii prematur. Mai grav e ca pe aplicație încă apar timpii în care trebuie sa ajungă în stațiile următoare după Păcii și uite asa iti iei maaare teapa (am pățit-o de câteva ori)

De exemplu la Aunchan Militari în parcare este un kfc iar stația de 138 e fix în fata Kfc-ului.. Dacă mergi seara după munca sa iti iei ceva de mâncare de acolo și ai nimerit șoferii smecherasi care nu mai vin, aia e.. ia-o pe jos pana în Militari Residence.

Faza e ca nu mereu se intampla, probabil depinde de tura și ce șofer "smecher" e de servici.. Restu de troleibuze și celelalte mașini merg în continuare pana la capăt, cei de pe 138 se decid(unii, nu toți) ca nu mai are rost și hop la garaj cu 5 stații înainte de capăt care culmea e într-un cartier destul de aglomerat.

Culmea, cei de pe 137 încă se duc pana la capăt chiar dacă ei au capătul într-un câmp practic, în parcarea de la Carrefour unde nu mai e nici dracu la orele alea iar cei de pe 138 care au capăt în cartier, nu.

Scuze dar sunt super frustrat în legătură cu faza asta, știu ca aici e loc pentru sugestii dar degeaba funcționează aplicația perfect dacă sunt unii nesimtiti care fac tocmai opusul la ce ar trebui sa facă aplicația asta!
Salut! Ne cerem scuze pentru neplacerile cu care te-ai confruntat si te asiguram ca vom luat toate masurile necesare pentru ca astfel de situatii sa nu se mai repete. Iti multumim pentru semnalarea acestor probleme!
Scrie răspuns