Functionare necorespunzatoare

Ne bucuram ca utilizati aplicatia Info STB! Asteptam cu interes parerile voastre aici.
Reguli forum
1. Limbajul vulgar nu este acceptat.
2. Utilizatorii care posteaza link-uri spre site-uri / poze obscene vor fi penalizati.
3. Respectati parerile / opiniile colegilor de forum.
4. Mesajele offtopic vor fi sterse.
bgd
Membru

Mie Aug 21, 2019 9:49 am

Statia de tramvai Piata Hurmuzachi pt. liniile 10 si 34 trebuie mutata mai in spate, in dreptul punctului marcat cu albastru.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
moderatorBRP
Moderator

Mie Aug 21, 2019 1:10 pm

bgd scrie:
Mie Aug 21, 2019 9:49 am
Statia de tramvai Piata Hurmuzachi pt. liniile 10 si 34 trebuie mutata mai in spate, in dreptul punctului marcat cu albastru.
Salut! Am actualizat pozitia pe harta a statiei "Piata Hurmuzachi". Iti multumim pentru feedback!
SilverGreen93
Membru

Mie Aug 21, 2019 9:19 pm

Salut,
1. Stațiile liniilor 616 și N125 de pe Dimitrie Pompeiu intersectat cu George Constantinescu, pe ambele direcții de mers sînt stații comune, cu numele Metrou Pipera, nu sînt stații separate așa cum sînt arătate acum pe hartă. Le-am grupat cu cerc verde pe hartă:

Imagine

2. Frecvent se întîmplă să dau clic pe o stație, mi se spune că autobuzul ajunge în 2 minute (ceea ce este adevărat, vezi prima poză), dar dacă aleg să vizualizez linia autobuzului respectiv, nu apare nici un autobuz pe hartă în apropierea stației pe care am dat clic (vezi poza 2). Autobuzul se afla la stația precedentă, dar nu era afișat pe hartă deși calculul timpului de așteptare era corect.

Imagine Imagine

3. Uneori unele autobuze Otokar nu apar de loc nici pe hartă nici pe timpul de așteptare în stație, de exemplu 6715 (linia 616) și 6700 (linia 182).
albert.arifovici
Membru

Joi Aug 22, 2019 2:27 pm

Am mai descoperit 2 erori:
1. linia 627 apare de 2 ori cu trasee diferite
2. linia 786 care era o linie temporara pentru festivalul Summer Well inca nu a dispărut din aplicatie...
moderatorBRP
Moderator

Vin Aug 23, 2019 9:47 am

SilverGreen93 scrie:
Mie Aug 21, 2019 9:19 pm
Salut,
1. Stațiile liniilor 616 și N125 de pe Dimitrie Pompeiu intersectat cu George Constantinescu, pe ambele direcții de mers sînt stații comune, cu numele Metrou Pipera, nu sînt stații separate așa cum sînt arătate acum pe hartă. Le-am grupat cu cerc verde pe hartă:

Imagine

2. Frecvent se întîmplă să dau clic pe o stație, mi se spune că autobuzul ajunge în 2 minute (ceea ce este adevărat, vezi prima poză), dar dacă aleg să vizualizez linia autobuzului respectiv, nu apare nici un autobuz pe hartă în apropierea stației pe care am dat clic (vezi poza 2). Autobuzul se afla la stația precedentă, dar nu era afișat pe hartă deși calculul timpului de așteptare era corect.

Imagine Imagine

3. Uneori unele autobuze Otokar nu apar de loc nici pe hartă nici pe timpul de așteptare în stație, de exemplu 6715 (linia 616) și 6700 (linia 182).
Salut! Am actualizat pe harta modul de reprezentare al statiilor "Metrou Pipera", astfel incat acestea sa fie comune liniilor 616 si N125. Echipa tehnica lucreaza la remedierea situatiilor pe care le-ai descris la punctele 2 si 3. Iti multumim!
moderatorBRP
Moderator

Vin Aug 23, 2019 9:50 am

albert.arifovici scrie:
Joi Aug 22, 2019 2:27 pm
Am mai descoperit 2 erori:
1. linia 627 apare de 2 ori cu trasee diferite
2. linia 786 care era o linie temporara pentru festivalul Summer Well inca nu a dispărut din aplicatie...
Salut! Cele doua linii de transport au fost eliminate din lista de vehicule. Iti multumim pentru semnalarea acestei situatii!
moderatorBRP
Moderator

Vin Aug 23, 2019 10:00 am

silviumc scrie:
Mie Aug 21, 2019 9:08 am
Încă două stații de mutat, tramvai 24 pe direcția Vasile Pârvan -> Cartier Dămăroaia.

As vrea sa spun ca ati reusit sa "reinventati" STB-ul cu aceasta aplicatie. Cel putin eu, am inceput sa mai merg din nou la serviciu cu tramvaiul. Aceasta aplicatie inseamna pentru transportul in comun ce a insemnat telefonul mobil pentru comunicare.

Sa stiti ca mai trebuie sa lucrati un pic la serverul care ofera informatiile catre aplicatie, ceva nu face fata acolo, sau e un timeout prea scurt. Se intampla destul de frecvent sa apara mesajul "Cannot get lines". Mai incerc o data, de doua ori si merge. Ati putea sa puneti ceva telemetrie in aplicatie ca sa vedeti cand apar aceste erori, dar banuiesc ca aveti multe altele ca prioritate, deocamdata.

Capture+_2019-08-21-09-03-38.pngCapture+_2019-08-21-09-04-07.png
Salut! Am modificat pe harta pozitia celor doua statii de pe linia 24, iar celelalte aspecte pe care le-ai semnalat au fost retinute in atentia echipei tehnice, care va continua sa lucreze la imbunatatirea aplicatiei. Iti multumim pentru feedback!
albert.arifovici
Membru

Joi Sep 05, 2019 1:02 am

Parca ați spus ca ați rezolvat problema cu notificările ambigue. Se pare ca nu... Explicați-mi și mie unde este acest “blocaj”...
moderatorBRP
Moderator

Joi Sep 05, 2019 12:21 pm

albert.arifovici scrie:
Joi Sep 05, 2019 1:02 am
Parca ați spus ca ați rezolvat problema cu notificările ambigue. Se pare ca nu... Explicați-mi și mie unde este acest “blocaj”...
Salut! Regretam neplacerile create! Sectiunea de notificari va fi imbunatatita, atat din punct de vedere al functionalitatii, cat si a continutului mesajului de avertizare, odata cu lansarea unui nou update, iar astfel de situatii vor fi evitate. Iti multumim!
albert.arifovici
Membru

Vin Sep 06, 2019 6:27 pm

Salutare! Am si eu o intrebare... De ce pentru niciuna din aceste linii nu avem informații in timp real?
UPDATE
Vad ca si-a revenit... Rectific întrebarea. De ce exista momente cand nu avem informații in timp real si apare steluța aceea in dreptul liniilor.
Scrie răspuns